A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum által A hónap műtárgya címmel indított program második darabját lehet megtekinteni ingyenesen a főépület előcsarnokában: a Háromszék vármegyei hajdú egyenruhát.
A hajdú megnevezést a 18–19. század folyamán a magasabb rangú városi és megyei tisztviselők mellett szolgálatot teljesítő egyenruhásokra is használták. A városi, főispáni vagy megyei hajdúk a különböző rendelkezések végrehajtói voltak, elsősorban rendészeti feladatokat teljesítettek. 1867 után szerepük egyre inkább reprezentációs célokat szolgált.
A Háromszék vármegyei hajdúk egyenruhája historizáló jellegű, a 18. századi huszárruhákkal, elsősorban a Kálnoky-huszárok egyenruhájával mutat hasonlóságot. A tarsolyt és a felszerelés többi részét – például a sabrakot és a kantárt – Háromszék vármegye címere díszíti. Az egyenruha az első világháborút követően került a Székely Nemzeti Múzeum tulajdonába. A hónap utolsó csütörtökén más, értékes, az állandó kiállítosokon nem látható tárggyal cserélik ki az egyenruhát.