Bizony, sokan nem tudjuk, honnan ered szeretett városunk, Sepsiszentgyörgy legnagyobb ünnepe. Archívumok, régi említések hosszas keresése után sikerült elegendő információt összeszednem erről a neves eseményről, mely ismert és elismert az egész országban.
A Szent György-napokról ma már általában mindenkinek a Szent György-hét, a kulturális rendezvények, a hét végi vásár, a koncertek, a buli, a város életre kelése és a tűzijáték jut eszébe. De II. Lajos királyunknak nem teljesen ez volt az elképzelése a XVI. század elején. Már azóta említik a vásárokat, pontosan háromról szól a fáma. Aztán Szentgyörgy lelkes ,,civil szervezeteinek" működése 226 évig szünetelt, így 1782 márciusáig kellett várni, míg II. József a negyedik sokadalom megtartására szabadalomlevelet adott ki. Ezt április 27-én meg is tartották. Telt az idő, és először fél évszázada volt, hogy az unitárius naptár közölte a vásárok helyszínét és időpontját, így az 1947. évi kalendárium 93. oldalán a következő szöveg olvasható: ,,Sepsiszentgyörgy — Sfîntu Gheorghe. Reminicsere után, György-nap után, János-nap után, Brigitta-nap után, szerdán és csütörtökön, első nap állat vásár, a júniusi vásárt megelőzően kedden lóvásár. Heti vásár hétfőn."
Sepsiszentgyörgy első Szent György-napi ünnepségét 1992-ben szervezték meg. A szerény rendezvényről egy újságíró jegyzetéből idézek: ,,A Szent György-napok keretén belül ünnepélyesen aláírta Albert Álmos polgármester és Novoszibirszk alpolgármestere a testvérvárosi kapcsolat okmányát." Sárkányölő ünnepség és megújuló vásár is volt, persze, a programban. Ezenkívül kiállítások meg előadások. A sikerek felméréséből egyöntetűen úgy döntött a város, hogy az ünnepséget folytatni kell, ugyanis igény van rá.
Öt év múlva, azaz 1997-ben már háromnapos a program, péntektől vasárnapig állt a bál. Színes programtervében a ’97-es Szent György-napoknak többek közt szerepeltek sport-, hagyományőrző rendezvények, kiállítások, színházi műsorok, teadélutánok. ’97-ben Infernalis rockkoncert, valamint a Hip-Hop Szívek és a Horizont mellett a Háromszék népi táncegyüttes is helyet kapott a ,,nagy", az egyetlen színpadon.
Ugorva egyet az időben, a közelmúltban, 2002-ben járunk, ahol szeretett városünnepségünk már egyhetesre nőtt. Így mindenki mindenhova elért, és nem csúsztak egymásra a programok — állította a megkérdezett lakosság. Az eddigiekhez képest sokkal gazdagabb volt ez, a szervezők már tökéletesen kifinomult technikával és tizenegy évnyi tapasztalattal érték el azt, hogy fellépjenek a Szent György-napok történelmének legmagasabb lépcsőfokára. Az egész héten át tartó rengeteg kulturális rendezvény mellett a hét végét sem hanyagolták el a szervezők. A már hagyományos vásár és a színes programrengeteg mellett az esti koncerteken olyan nagy nevek fordultak meg mint: Lajkó Félix, de a hazai nagy előadók listája is teret kapott, így többek közt a Mercedes Band, Dancs Annamari koncertjeire bulizhatott Szentgyörgy városának jogosan büszke lakossága.
2005-ben már a fiatalok is megkapták a legjobbat, amit kívánhattak, mert a színpadokon olyan nagy együttesek fordultak meg, mind a Zdob şi Zdub, Knock Out, Pa-dö-dö, Colorstar, Tündérground. És lám, itt vagyunk a 18. városnapunkon, fogom kezemben a 2008-as programot, és újra meg újra beleszeretek városunkba, annak legnagyobb ünnepébe, a Szent György-napokba.
Ferencz Áron