Az elsősegélyverseny és az arra történő felkészülés azért fontos, mert a diákok olyan tudást szereznek meg általa, amely hozzátartozik az általános műveltséghez, hiszen ezzel a tudással életet lehet menteni – mondta lapunknak Pap Adolf, a Kovászna Megyei Vöröskereszt igazgatója az ötvenharmadik alkalommal tegnap megszervezett vetélkedőn. A közel ötszáz résztvevő bizonyította, komolyan veszik az életmentést, de ha kisebb sérülésnél kell segíteni, azt is lelkiismeretesen végzik.
Romániában nem éri el a három százalékot sem azoknak az aránya, akik helyesen tudnak elsősegélyt nyújtani különböző helyzetekben, nagyon sokan azt sem tudják, egy mentőt hogyan kell kihívni, mit kell elmondani, ami nagyon fontos és az adott helyzetben életmentő lehet – állítja Pap Adolf. Emondta, Kovászna megye országos elsők között szerepel a téves, leginkább tréfából eszközölt hívások tekintetében, ami szintén nagyon súlyos. Háromszéken csupán minden negyedik hívás valós segélykérés, négyből három viccből történik, és ezzel lehet, hogy valakinek a halálát okozzák, mert lefoglalnak egy mentőt, amely ez idő alatt nem ér el egy nagyon súlyos, esetleg életveszélyben lévő beteghez – mondotta.
Tegnap, az elsősegélyversenyek hagyományához híven, a gyakorlati tudást, a gyakorlati alkalmazást kérték számon a résztvevőktől.
Tavalyhoz képest növekedett a felkészítő tanárok és a jelentkező diákok száma. Az V–VIII. osztályos kategóriában ötvenöt, a középiskolások körében huszonnyolc ötfőnyi csapat vetélkedett. A gimnazisták közül a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium Mentősokk nevű csapata győzött, a középiskolás kategóriában a Mihai Viteazul Főgimnázium Cerebeli versenyzői vitték el az első díjat, de dobogós volt a gimnazisták Vörös ötös csapata (sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola) és a vargyasi Borbáth Károly Általános Iskola Megmentők csapata, valamint a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum SIC AID és Junior AID csapata. A dizájnverseny győztesei Kész János Tamás és Szabó Eszter, mindketten a Mikes Kelemen Elméleti Líceum diákjai, az ő tervük alapján készültek a versenypólók, és amint viselőik mondták, büszkék arra, hogy társaik éppen azt fogalmazták meg rajzban, amit ők gondolnak az elsősegélynyújtásról: a bajba jutott emberen minden helyzetben segíteni kell.